Raudė

Kirneilio ežero žuvys

Raudė (lot. Scardinius erythrophthalmus, angl. Rudd)

Raudė – gėlavandenė karpinių šeimos žuvis. Raudę nesunkiai galima sumaišyti su kuoja, bet ji esti kiek storesnė ir platesnė bei raudės žvynai turi auksinį atspalvį, o pelekai išskirtinai sodriai raudoni. Žuvies akys rausvos ar oranžinės.

Raudės gyvena ežeruose ir upėse tarp vandens augalų, Kuršių marių pakrantėse, Nemuno deltoje. Raudės renkasi švarų stovintį arba silpnai tekantį vandenį. Kaip ir lynas gyvena šalia povandeninės augmenijos, nedideliuose gyliuose.
Lietuvoje dažniausiai sugaunamos raudės 10 – 20 cm ilgio, 25 –  200 g svorio, tačiau Kirneilio ežere, esant šiltam ir saulėtam orui, galima prisivilioti ir motininių raudžių, kur sugauta žuvis sieks 30 – 35 cm ir svers daugiau nei 1 kg svorio. Suaugusios žuvys labiau ryškios aukso spalvos.

Raudės lytiškai subręsta 3-4 metų amžiaus. Neršia gegužės – birželio mėnesiais, kai vandens temperatūrai pasiekia 16°С. Neršia per 2-3 kartus, porcijomis iki birželio pabaigos. Žuvies vislumas gana didelis: pirmais neršto metais patelės išneršia apie 20 tūkst. smulkių ryškiai geltonų ikrelių, o jau vyresnės patelės turi virš 200 tūkst. ir daugiau ikrų. Mailius susiformuoja rugpjūčio mėnesį.

Jus taip pat gali sudominti: