Laukinis karpis, sazanas
Kirneilio ežero žuvysLaukinis karpis, sazanas
Laukinis karpis, sazanas (lot. Cyprinus carpio, angl. Common carp) – žvejų geidžiama karpinių (Cyprinidae) šeimos žuvis. Kirneilio ežere pramoginė laukinių karpių žvejyba vyksta visą šiltąjį metų sezoną iki šalnų. Raumeningas ir storas sazano kūnas sieka 1-1,2 m. ir daugiau nei 20 kg. svorį. Šios žuvys išgyvena daugiau nei 30 metų. Laukiniai karpiai yra vadinami sazanais. Jie turi dvi poras ūsų, nugara tamsesnė, šonai gelsvai pilki, žalsvi. Kirneilyje laukiniai karpiai yra žvynuoti ir dvivasariai jau siekia 800 g. Sazanas yra dugninė žuvis, Kirneilio ežere jie mėgsta gilias duobes, ramesnes vietas prievandens augalų, nendrių, laikosi ir prie salų, stačių krantų, kerplėšų, akmenų. Neršia karpiai vandens temperatūrai pasiekus 18-20 °C, gegužės-birželio mėnesiais.
Vandens temperatūrai pakilus iki 11-12° C šilumos ribą, karpiai pastebimai suaktyvėja, mažesni karpiukai jau godžiai ryja maistą, bet tai dar tikrai nėra jų nuolatinio apetito viršūnė. Jis atsiranda tuomet, kai vanduo pasiekia +15° C. Esant tokiai vandens temperatūrai karpiukai tampa labai žaismingi, pilnai aktyvūs ir ryja praktiškai visą maistą, kurį gali suėsti. Jaunikliai minta zooplanktonu, o paaugusios žuvys maitinasi labai įvairiu maistu, kurį ima ir nuo dugno paviršiaus, ir nuo vandens augalų, ir rausia patį dumblą iš kurio išsirenka pasislėpusius uodo trūklius, kirmėles, smulkius vėžiagyvius, moliuskus, racioną paįvairina vandens augalais, dumbliais ar žvejų jaukintais augalinės ir gyvulinės kilmės pašarais ir masalais. Rudenį sazanai gerai įminta ir renkasi didesniais būriais į Kirneilio ežero duobes bei visiškai nustoję maitintis bei apsnūdę praleidžia čia žiemą.
Laukinis karpis puikus pramoginės žūklės objektas, mėgstamas tiek dėl savo įspūdingo pasipriešinimo pakirtus ir dėl savo gastronominių savybių. Intensyviausiai maitinasi po neršto ir visą vasarą, ir tai trunka iki rudens šalnų. Žvejojami karpiai sėkmingiausiai anksti ryte arba vakare. Mažesni karpiai yra kvailesni už trofėjinius. Jie beveik neturi baimės jausmo, intuicijos, jiems reikia kuo sočiau maitintis ir greičiau užaugti, todėl tokie karpiukai dažnai susigundo ir visai anksčiau nematytu masalu ar tik užmestu kietu boiliu. Tokie rajūnai būna kažkur iki 3 kg. Vėliau sazanai tampa atsargesni. Kiekvienais metais didžiųjų laukinių karpių atsargumas vis didėja. Kirneilio ežere sveikinama žvejyba pagavai paleisk, bet jei jau nusprendžiama pasiimti žuvį vakarienei, tai Lietuvoje legaliai galima imti karpius ne mažesnius nei 40 cm. ilgio.
Jus taip pat gali sudominti: