Vėžiai

Kirneilio ežero žuvys

Vėžys (angl. crawfish, crayfish).

Kirneilio ežere ir kituose vidaus vandenyse gyvena 4 vėžių rūšys, t.y. plačiažnyplis, siauražnyplis, rainuotasis ir žymėtasis. Skirtingų vėžių rūšių gaudymui taikomi skirtingi reikalavimai. Būtina išmokti atskirti vėžius, kad teisingai reguliuoti invazinių rainuotųjų ir žymėtųjų vėžių plitimą bei išsaugoti natūralių plačiažnyplių ir siauražnyplių vėžių populiacijas.

Kaip atpažinti vėžius?

Plačiažnypliai vėžiai

Plačiažnyplis vėžys (Astacus astacus). Patelės subręsta ketvirtaisiais gyvenimo metais, o patinėliai trečiaisiais. Iki to laiko vėžiai jau būna užaugę iki 7-8 cm ilgio. Lietuvos klimato sąlygomis plačiažnypliai vėžiai užauga iki 15 cm, o kartais ir iki 18 cm. Poravimasis vyksta rudenį, kai atvėsta vanduo. Deda apie 90000 ikrų ir jauniklių sulaukiame pavasarį, gegužės mėnesį. 

Siauražnypliai vėžiai

Siauražnyplis vėžys (Astacus leptodactylus). Siauražnypliai vėžiai subręsta trečiaisiais ketvirtaisiais gyvenimo metais, ir tuo metu jau būna pasiekę 7-8 cm ilgio. Lietuvos klimato sąlygomis užauga iki 15 cm, o kartais net ir iki 20 cm. Poravimasis vyksta rudenį. Deda apie 100000 ikrų iš kurių pavasarį išsirita jaunikliai.

Žymėtieji vėžiai

Žymėtasis vėžys (Pacifastacus leniusculus). Kaip plačiažnypliai ir siauražnypliai, žymėtieji vėžiai poravimuisi subręsta trečiaisiais ketvirtaisiais gyvenimo metais, tačiau pasitaiko atvejų, kad poruojasi ir antraisiais gyvenimo metais, tuo metu jau užaugę iki 6-9 cm ilgio. Patinėliai užauga didesni iki 16-20 cm, o patelės mažesnės atitinkamai iki 12 cm. Poravimasis vyksta rudenį. Deda apie 300-400 ikrų iš kurių pavasarį išsirita jaunikliai.

Rainuotieji vėžiai

Rainuotasis vėžys (Orconectes limosus). Rainuotieji vėžiai subręsta jau antraisiais gyvenimo metais, kai būna užaugę dar tik iki 2,5-3,5 cm ilgio. Bendrai užauga tik iki 12 cm ilgio. Rainuotieji vėžiai gali poruotis rudenį, žiemą ar pavasarį. Ikrus paprastai nešioja balandžio-gegužės mėnesiais, o jų vystymasis užtrunka apie mėnesį laiko. Vislumas apie 400 ikrų ar daugiau.

Paprasčiausias būdas, kaip atskirti vėžių rūšį:

  1. Jei vėžio viršutinėjeuodegos pusėje matote ryškius raudonus skersinius dryžius – tai rainuotasis vėžys, jei ne tuomet žiūrėkite žnyples;
  2. Jei vėžio žnyplės ilgos ir siauros, apatinė žnyplių pusė balta arba šviesi – tai bus siauražnyplis vėžys;
  3. Jei vėžio žnyplės plačios, užapvalintos, jų apačia nuspalvinta ryškai raudonai, o judamų ir nejudamų žnyplių sujungimo vietoje balta su melsvu apvadu dėmė – tai bus žymėtasis vėžys;
  4. Jei žnyplės plačios, raudonaar rusva apačia, ir viename vandens telkinyje sugaunamų vėžių spalva dažnai skiriasi – tai bus plačiažnyplis vėžys.

Kai išmoksite atpažinti sugautų vėžių rūšį – tai neliks jokių abejonių, kaip reguliuoti rainuotųjų ar žymėtųjų kaip invazinių rūšių, kurios kelia išnykimo grėsmę mūsų vietiniams patiems vertingiausiems plačiažnypliams vėžiams.

Jus taip pat gali sudominti: